zaloguj się Dodaj obiekt

Karwia

Karwia
Adres
Karwia nad morzem
84-105 Karwia
woj. pomorskie
Kategoria:Zwiedzanie
Opis

Morze co roku staje się podstawowym kierunkiem turystycznym. Na polskich plażach zbierają się tłumy, by zażyć słońca i zrelaksować się nad wodą. Niewielkich rozmiarów miejscowość o wdzięcznej nazwie Karwia przypadnie do gustu szczególnie tym osobom, które oczekują nienagannych widoków, a jednocześnie nie chcą znaleźć się w najbardziej zaludnionych miejscach. 

Historia i położenie Karwi

Urokliwa miejscowość nadmorska położona w województwie pomorskim znajduje się w niedalekiej odległości od popularnych miast wakacyjnych. Od Jastrzębiej Góry dzieli ją zaledwie 3 km, zaś od Władysławowa — 13 km. 

O niewielkiej osadzie mówiło się już w 1274 roku, kiedy to Karwia słynęła przede wszystkim z przemysłu rybackiego. W dokumentach historycznych jej polska nazwa pojawiła się dopiero w 1670 r. Przez długi czas miejscowość była zamieszkiwana przez niewielką ilość osób i dopiero w latach międzywojennych zaczęła być traktowana jak kurort wakacyjny

Mocne sztormy zalewające piękne plaże niszczyły krajobraz i utrudniały wypoczynek, dlatego osiedleni w Karwi Holendrzy postanowili wybudować wał przeciwpowodziowy o długości 1 km. Obecnie tama pełni rolę także atrakcji turystycznej i jest nieodłączną częścią historii tego miejsca. 

Karwia — co warto zwiedzić?

Rezerwat "Moroszka Bielawskiego Błota"

Powstały w 1977 roku rezerwat florystyczny zajmuje powierzchnię 8,4 ha i obejmuje fragment nadmorskiego torfowiska wysokiego typu bałtyckiego. Jego zadaniem była ochrona rzadkiej odmiany maliny moroszki. Na terenie rezerwatu znajdowały się również: mszarnik wrzoścowy oraz mszarnik wełnianeczkowy, jednak zostały zarośnięte przez las. 

Miejsce to funkcjonowało jako samodzielny byt do 2005 roku, kiedy to zostało włączone do większego rezerwatu przyrody "Bielawa".

Bielawa

Rezerwat imponuje przede wszystkim swoim rozmiarem — cała jego powierzchnia wynosi aż 721,41 ha. Jego podstawowym założeniem jest ochrona niezwykłej roślinności, która występuje na tym terenie. Aby zabezpieczyć wszystkie gatunki, które znajdują się na obszarze rezerwatu, zabroniono swobodnego poruszania się po nim. Zamiast tego wprowadzono ściśle wytyczoną ścieżkę dydaktyczną, która przynosi merytoryczne informacje i dba o bezpieczeństwo roślin. 

Rezerwat Woskownica Bielawskiego Błota

Został stworzony w 1977 roku, a w 2005 włączono go do dużego rezerwatu Bielawa. Jego funkcją była ochrona rośliny, która niezwykle rzadko występowała w Polsce. Woskownica europejska wciąż jest zagrożona wyginięciem, dlatego dbanie o jej bezpieczeństwo nadal stanowi priorytet wielu rezerwatów. 

Plaża

Choć nie jest ona traktowana jako zabytek, z pewnością stanowi główną atrakcję turystyczną miejscowości. Szeroka i piaszczysta plaża należy do grona najstarszych w Polsce i jest jednym z podstawowych powodów, dlaczego do Karwi co roku przybywają tłumy odwiedzających. Jest oddzielona od miasta wysokim klifem, który zawsze jest porośnięty zazielenionym lasem. 

Duża powierzchnia i estetyczny piasek sprawiają, że plaża ta jest uznawana za jedną z najładniejszych w rejonie. Trudno się zatem dziwić, że tak wiele osób pragnie zażyć odpoczynku właśnie w tym miejscu.  

Aktywny wypoczynek w Karwi

Urokliwe okoliczności przyrody to nie wszystko, co Karwia ma do zaoferowania swoim odwiedzającym. Pobyt w pięknej miejscowości nadmorskiej powinni rozważyć także ci, którzy pragną zaczerpnąć czystego powietrza i zrelaksować się podczas aktywności fizycznej. 

Trasy biegowe wokół Karwi

Trasy na terenach Karwi i Jastrzębiej Góry ucieszą zarówno biegaczy, jak i osoby zajmujące się nordic walkingiem. Ścieżki są zmodernizowane i bezpieczne, a przy tym otoczone niesamowitą roślinnością i drzewami. Nadmorski klimat dodatkowo potęguje doznania i pozytywnie wpływa na zdrowie urlopowiczów. Na odwiedzających czekają trzy, zróżnicowane trasy:

  • Trasa czarna — polecana dla najbardziej zaawansowanych sportowców. To najdłuższa ścieżka oferowana przez miejscowość, której miara wynosi aż 16,2 km. Wprawione osoby będą w stanie przejść ją w ok. 3h, dlatego na wycieczkę po niej należy zarezerwować sporą ilość czasu. 
  • Trasa czerwona — to wybór dla tych, którzy poszukują uśrednionego poziomu trudności. Długość ścieżki wynosi 10,7 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 2h. Dobrze sprawdzi się zatem jako miejsce na popołudniowy nordic walking czy też jogging. 
  • Trasa zielona — najkrótsza i najmniej zaawansowana trasa jest przeznaczona dla osób poszukujących prostych szlaków. Niezbyt męcząca ścieżka posiada długość zaledwie 5,5 km, dlatego jej pokonanie nie powinno zająć wiele dłużej niż 1h. Doskonale nadaje się jako trasa do przejścia z rodziną, by zażyć nieco świeżego powietrza. 

Kiedy najlepiej odwiedzić Karwię?

Najbardziej popularnym terminem na odwiedzenie Karwi będzie oczywiście pora letnia. To właśnie wtedy spotkamy tu sporo turystów, którzy chcą zażyć kąpieli w morzu i poopalać się na szerokiej plaży. Jeśli jednak naszym celem nie jest korzystanie z uroków wody, możemy wybrać wiosenne miesiące. Nie doświadczymy już tak wielu odwiedzających, dzięki czemu odkryjemy nową, spokojną i piękną Karwię.