zaloguj się Dodaj obiekt

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra
Adres
Jastrzębia Góra nad morzem
84-104 Jastrzębia Góra
woj. pomorskie
Kategoria:Zwiedzanie
Opis

Jastrzębia Góra to najdalej wysunięte na północ miasteczko w Polsce. Położone jest ono na pobrzeżu gdańskim i słynie  z okazałego nabrzeża obfitego w klify sięgające nawet 30 metrów. Linia brzegowa w Jastrzębiej Górze wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ze względu na swoją urokliwość i liczne atrakcje Jastrzębia Góra jest miejscowością letniskową, która każdego lata przyciąga do siebie wielu turystów.

Popularne atrakcje w Jastrzębiej Górze

W Jastrzębiej Górze odnajdą się zarówno miłośnicy natury jak i fani relaksującego wypoczynku. Miasteczko obfituje zarówno w popularne miejsca stanowiące często stały element zwiedzania, jak i rzadko spotykane zjawiska astronomiczne, które zachęcają do odwiedzania okolicy w określonych dniach w ciągu roku. Oto kilka najpopularniejszych atrakcji w Jastrzębiej Górze:

  • Lisi Jar to wąwóz o długości 350 metrów ciągnący się wąskim pasem aż do morza bałtyckiego. W najniższym punkcie osiąga on głębokość 50 metrów, lecz zejście do jaru umożliwiają bezpieczne schody. Dookoła wąwozu rośnie stuletni las bukowy, który tworzy osobliwy mikroklimat panujący w Lisim Jarze. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla turystów uwielbiających obcować z naturą. 
  • Dom do góry nogami to punkt zwiedzania szczególnie atrakcyjny dla dzieci. Budynek, jak sama nazwa wskazuje, postawiony jest na dachu, ale również w jego wnętrzu wszystko jest ustawione na opak. Zwiedzający chodzą po suficie, a nad nimi przymocowane są meble i inne elementy wystroju domowego, co pozwala na spędzenie kilku chwil w osobliwej perspektywie. Atrakcja ta jest zlokalizowana niedaleko latarni Rozewie.
  • Latarnia morska Rozewie to najstarsza tego typu budowla w Polsce. Znajduje się na granicy wsi Rozewie oraz Jastrzębiej Góry. Latarnia jest wysoka na 32 metry, co w połączeniu z możliwością wejścia na górę daje możliwość podziwiania okazałej panoramy wybrzeża morza bałtyckiego. Fani skomplikowanej maszynerii mogą dodatkowo zwiedzić maszynownię latarni. Niedaleko obiektu znajduje się park miniatur latarni morskich, który umożliwia zobaczenie wszystkich obiektów tego typu zlokalizowanych na polskim wybrzeżu w skali miniaturowej. Jest to dodatkowa atrakcja przeznaczona dla młodszych uczestników wycieczki.
  • Gwiazda Północy to punkt w Jastrzębiej Górze, który stanowi najdalej na północ wysuniętą część lądu w Polsce. W miejscu tym postawiony jest kamienny obelisk z ozdobną tablicą informacyjną. 
  • Jastrzębski klif to najwyższy w Polsce klif sięgający 33 metrów. Z tego punktu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na rozległe morze. Jest to popularne miejsce do oglądania zachodów słońca, bowiem umożliwia klarowne doglądanie całego horyzontu. Dodatkowo niedaleko klifu znajduje się niebieski szlak turystyczny oferujący spokojny spacer w otoczeniu przyjemnej dla oka natury.
  • Dom Whisky to atrakcja skierowana do dorosłych odbiorców. Cały budynek zbudowany jest na kanwę prawdziwych destylarni szkockiego trunku. Atrakcja umożliwia poznanie tajników produkcji whisky oraz degustację trunków. Ponadto jest to miejsce w którym można spędzić wieczór na świeżym powietrzu, sącząc jednocześnie wyszukane gatunki whisky.
  • Promenada Światowida to rozrywkowa część Jastrzębiej Góry obfitująca w bary, dyskoteki i punkty gastronomiczne. Na końcu promenady znajduje się punkt widokowy oraz zejście na plażę. Promenada Światowida to idealne miejsce dla turystów odpoczywających poprzez huczną zabawę, nie oznacza to jednak, że nie jest przyjazna dla osób lubiących spokojny wypoczynek. Na promenadzie znajduje się skwer z fontanną obfitujący w ciche miejsca gwarantujące odpoczynek od zgiełku.
  • Muzeum figur woskowych znajdujące się na Promenadzie Światowida to miejsce w którym znajdują się figury najbardziej rozpoznawalnych postaci rzeczywistych i filmowych. Atrakcja jest skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych.
  • Żeglarskie białe noce to osobliwe zjawisko astronomiczne możliwe do zaobserwowania w Jastrzębiej Górze. Zjawisko to objawia się jako wyjątkowo jasna pora nocna przypominająca zmierzch. Wynika to z faktu, że tarcza słoneczna chowa się płytko pod horyzontem, dzięki czemu światło nieustannie dociera do powierzchni ziemi. W Jastrzębiej Górze okres białych nocy przypada na kilkanaście dni w czerwcu. Jest to gratka dla fanów osobliwych zjawisk i bez cienia wątpliwości niezapomniane przeżycie.

Hotele i domy letniskowe

Z uwagi na turystyczny charakter miasta, w Jastrzębiej Górze znajduje się mnóstwo miejsc tymczasowego pobytu, jak hotele, wille i domki letniskowe. Oprócz zwiedzania atrakcji możliwe jest więc wynajęcie na okres pobytu nad morzem pokoju lub całego domku, który będzie stanowił wygodny punkt wypoczynku.

Atrakcyjna lokalizacja 

Jastrzębia Góra położona jest niedaleko Władysławowa. Miejscowość ta również słynie z ciekawych atrakcji turystycznych, dlatego będąc w Jastrzębiej Górze na dłuższy okres czasu można zwiedzić również ciekawe miejsca w niedalekim otoczeniu. Nieco dalej, około 40 kilometrów od Jastrzębiej Góry leży Hel, zaś na południu w podobnej odległości położone jest trójmiasto.