zaloguj się Dodaj obiekt

Chłapowo

Chłapowo
Adres
Chłapowo nad morzem
84-120 Chłapowo
woj. pomorskie
Kategoria:Zwiedzanie
Opis

Chłapowo to wyjątkowa wioska położona w powiecie puckim, pełniąca niegdyś funkcję osady rybackiej, a dziś posiadająca przystań morską zlokalizowaną tuż nad urokliwą plażą. Miejscowość znajdująca się na Pojezierzu Kaszubskim, leży nad wybrzeżem klifowym, z którego można wyjść prosto na piaszczyste plaże, których czar zachwyci każdego odwiedzającego.

Chłapowo tętni swoim życiem, czego możemy doświadczyć, obserwując rytuały rybaków, w czasie wypoczynku nad Bałtykiem, lub przechadzając się po klimatycznych ścieżkach, sięgających pamięcią kultury pomorskiej. W skład miejscowości wchodzi również część Nadmorskiego Parku Narodowego, a miłośnicy historii na pewno zainteresują się również rybackimi chałupami szachulcowymi. Jakie jeszcze uroki kryje przed nami Chłapowo?

Wąwóz Chłapowski

Miejscowi Kaszubi nazywają ją "Rudnik", mogliśmy również poznać pod nazwą Wąwóz Chłapowski lub Dolina Chłapowska. Niezależnie od tego, którą z nich usłyszeliśmy jako pierwszą, ten rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Nadmorskiego Parku Narodowego, to ogromne tereny niespotykanej w innych miejscach fauny i flory. Wybierając się do Doliny Chłapowskiej, nie tylko doświadczymy pięknych widoków i poznamy wyjątkowe, chronione gatunki roślin, takie jak Żarnowiec Miotlasty, Dzwonek Okrągłolistny, czy Bażyna Czarna, ale również oczyścimy nasze ciało i zapomnimy o rozterkach dnia codziennego.

Samym Wąwozem Chłapowskim, można przedostać się bezpośrednio na plaże, co nie tylko urozmaici piesze wędrówki i pozwoli nam dostrzec jak najwięcej naturalnego piękna terenu, ale również dostarczy energii, by chętnie i aktywnie spędzić wakacyjny czas. Osoby lubujące się w długich trasach rowerowych, będą pod wrażeniem ilością, długością i urozmaiceniem wytyczonych szlaków, dzięki czemu plaża nie będzie jednymi miejscem na piknik ze znajomymi lub rodziną. 

Po klifie na plaże w Chłapowie

Wspomnieliśmy już o kąpieliskach, urządzonych w dwie, piaszczyste plaże, do których dostać się można na wiele różnych sposobów, poznając przy tym mało znane, magiczne miejsca. Nasza trasa może wieźć zarówno przez tereny zalesione jak Rudnik, ale także wąskie dróżki rybackie, dzięki którym będziemy mogli poznać zwyczaje miejscowych Kaszubów. 

Na plażach strzeżonych, możemy także skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżki skuterem wodnym, pograć w piłkę plażową lub uprawiać inne, wakacyjne formy sportu. Dla osób potrzebujących naprawdę mocnych wrażeń idealną formą spędzania wolnego czasu może okazać się paralotniarstwo, które dostarczą zarówno adrenaliny jak i pięknych widoków na nadmorskie klify i wspaniałą faunę i florę, a to wszystko z lotu ptaka.

Osoby pragnące spędzić czas w samotności, lub w gronie najbliższych mogą wybrać się w kierunku mniej uczęszczanych kąpielisk, co może się okazać dodatkowo ciekawą i odkrywczą wycieczką. Kto nie lubi zejść czasem ze szlaku i przeprawić się przez tereny rzadko uczęszczane i dla wielu nieznane? Nie wiadomo, czy nie odkryjecie swojej własnej drogi nad kąpielisko w Chłapowie.

Malownicza wieś rybacka

Miłośnicy historii i osoby ciekawe pomorskich tradycji Kaszubów, powinny wybrać się do wioski rybackiej, w której do dziś możemy obejrzeć i zwiedzić kilka charakterystycznych, wielopokoleniowych chałup. W samym centrum miejscowości warto zatrzymać się przy XIX wiecznej, przydrożnej kapliczce z figurą św. Jana Chrzciciela. 

Przechadzając się wzdłuż żywej historii i pomników naszej kultury, możemy odwiedzić również grupy rybaków, którzy czekają z przygotowanymi łodziami na porę wypływu na połów. Warto poznać ich zwyczaje, wymienić się poglądami i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat kultury, która jest dla nas przecież tak bliska. W samym Chłapowie można również rozpocząć poszukiwanie nieodkrytych jeszcze cmentarzysk pochodzących z epoki żelaza, lub po prostu odwiedzić już te zbadane przez archeologów i obejrzeć wspaniałe wyroby z gliny, brązu czy bursztynu, pochodzące z zamierzchłych czasów. 

Chłapowo i okolice

Sama wioska również tętni życiem, o czym będziemy mogli się przekonać, przechadzając się wieczorem uliczkami, przebierając w restauracjach, kawiarniach czy różnych miejscach rozrywkowych, gdzie możemy odprężyć się ze znajomymi lub po prostu zasmakować się w nadmorskiej kuchni. Osoby żądne przygód i poznania jak największej ilości kątów Pobrzeża Kaszubskiego, nie mogą przecenić samej lokalizacji Chłapowa. Wioska graniczy z miejscowością Władysławowo, popularnych kurortem i miejscem nocnego życia w wakacyjnym wydaniu. 

Niewiele dalej znajduję się Jastrzębia Góra, w której możemy odwiedzić zabytkowe budowle, wpisane do rejestru zabytków, a także Lisi Jar czy Gwiazdę Północy. Osoby, które nie poznały jeszcze uroków polskiego Helu, mogą zdecydować się na przejażdżkę wzdłuż tego niesamowitego zjawiska przyrodniczego, który zaczyna się tuż przy Chłapowie. 

Miejscowość graniczy również ze wsią Rozewie, w której znajduję się piękna latarnia morska wybudowana dwa wieki temu. Proces modernizacji doprowadził do podziału na starą i nową latarnię. Co to oznacza? Warto udać się do Chłapowa, żeby doświadczyć niesamowitych wrażeń i na własne oczy przekonać się, ile piękna skrywają Kaszubskie wioski nad Polskim Morzem.