zaloguj się Dodaj obiekt

Chałupy

Chałupy
Adres
Chałupy nad morzem
84-120 Chałupy
woj. pomorskie
Kategoria:Zwiedzanie
Opis

Chałupy - to miejsce zna chyba każdy. Dobrą sławę w latach 80 - tych XX wieku zyskały między innymi dzięki utworowi Zbigniewa Wodeckiego. Już wtedy stały się obowiązkowym punktem na turystycznej mapie nie tylko Pomorza, ale również Polski. Wyjątkowy klimat panujący w Chałupach sprawia, że mimo upływu lat, wciąż są chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na wypoczynek.

Lokalizacja i dojazd

Chałupy położone są na Półwyspie Helskim, nieopodal Władysławowa. Przez czterdzieści lat należały nawet administracyjnie do tego miasta. Początki istnienia tej niegdyś osady rybackiej datowane są na XVII wiek. Również i dzisiaj, Chałupy nie są dość liczną miejscowością. Zamieszkuje ją niecałe 400 osób, jednak w sezonie letnim zamienia się w tętniący życiem kurort. Swoją atrakcyjność Chałupy zyskują swojemu położeniu - z jednej strony okalają go spokojne wody Zatoki Puckiej, z drugiej Morze Bałtyckie. Przez półwysep helski przebiega jedna droga, która dojechać możemy do Chałup. Popularność całej mierzei oraz słaba jej przepustowość sprawia, że niekiedy musimy poświęcić kilka godzin, aby dojechać do celu. Korki są zmorą tej części Pomorza. Istnieje jednak alternatywa w postaci linii kolejowej. 

Wypoczynek nad wodą

Chałupy wybierane są na miejsce urlopu głównie przez osoby, które chcą spróbować swoich sił w sportach wodnych. Spokojne i płytkie wody Zatoki Puckiej przyciągają każdego lata amatorów kite i windsurfingu. Swoje miejsce znajdą tu zarówno profesjonaliści, jak i początkujący. Na terenie Chałup znajduje się, bowiem wiele szkółek oferujących naukę tych sportów. Co ważne, decyzję o rozpoczęciu przygody z surfingiem, możemy podjąć spontanicznie. Liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego kuszą promocjami. Chałupy to nie tylko ośrodek sportów wodnych. Dla tych, którzy chcą odpocząć przy szumie fal, również znajdzie się nie lada atrakcja. Szeroka, piaszczysta plaża od strony północnej to świetne miejsce na odpoczynek. Plaże mierzei helskiej zaliczają się do najpiękniejszych w Polsce. Nie bez powodu. Ich szerokość osiąga 60 metrów, a piasek przypomina te, z najbardziej prestiżowych zagranicznych kurortów.

Turystyka piesza i rowerowa

Chałupy, jak i cały półwysep helski to świetne miejsce do uprawiania zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Spacerować możemy zarówno po plaży, jak i po lesie. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o zbawiennych właściwościach bogatego w jod powietrza morskiego. Spacerując brzegiem morza, możemy dodatkowo podziwiać obszar chroniony Helskich Wydm Ruchomych wraz z charakterystyczną dla niego roślinnością. Liczne ścieżki przyrodnicze, a także tereny Nadmorskiego Parku Krajobrazowego zachęcają do aktywności. Lasy półwyspu helskiego to także raj dla grzybiarzy. Warto, więc wybrać się na Kaszuby również jesienią. Dla tych, którzy zamiast pieszych wędrówek wolą spędzić czas na dwóch kółkach, dostępne są liczne ścieżki rowerowe, a także szlak "Pierścień Zatoki Puckiej”, który wiedzie tuż nad wodami - widoki gwarantowane. 

Atrakcje turystyczne

Wybierając się do Chałup, warto wybrać się kutrem na połów ryb. To jedyna taka okazja, aby poczuć się jak rybak, a po udanym połowie móc skosztować własnoręcznie złowionej ryby. Jednak półwysep helski oferuje znacznie więcej atrakcji. Wystarczy wybrać się na sam koniec cypla helskiego, aby móc odwiedzić fokarium. Podczas wizyty zobaczyć można, jak przebiega karmienie fok, a także móc podziwiać sztuczki wykonywane przez te ssaki. Dla miłośników historii znajdzie się również nie lada gratka w postaci Muzeum Obrony Wybrzeża. Lasy półwyspu helskiego to również niesamowita lekcja historii. Znajdujący się w nich Szlak Historii Militarnej to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Liczne bunkry i fortyfikacje z pewnością ucieszą niejednego chłopca, a rodzicom pozwolą w przystępny sposób przekazać cenną wiedzę.  Do atrakcji zaliczyć możemy przejażdżkę jedyną w Polsce Wojskową Kolejką Wąskotorowa, a także odbycie rejsu statkiem z Helu do Gdańska. Tereny Chałup i całej Mierzei Helskiej są warte odwiedzenia, ze względu na pozostałości zabudowy osad rybackich typowych dla Kaszub. Ten region obfituje również w latarnie Morskie, z których najbardziej znaną jest ta na Helu. 

Noclegi

Jeśli Chałupy to koniecznie kemping. Liczne pola namiotowe i kempingowe w Chałupach oblegane są przez cały sezon. Aby zarezerwować sobie lepsze miejsce, bliżej linii brzegowej, niektórzy decydują się na wynajem na rok z góry. Swoisty klimat panujący na kempingu sprawia, że kto raz zdecydował się na tego typu nocleg, już nigdy więcej nie wybierze hotelu. Codzienne dancingi, możliwość grillowania nad brzegiem morza czy śniadanie z widokiem na Zatokę Pucką - to wszystko przyciąga tysiące turystów rok rocznie. W Chałupach znajdują się również pensjonaty oraz kwatery prywatne. Chcąc odpocząć w Chałupach, można poszukiwać również noclegu w okolicznych miejscowościach, takich jak Kuźnica czy Jastarnia. Do atrakcji zaliczyć możemy przejażdżkę jedyną w Polsce Wojskową Kolejką Wąskotorowa, a także odbycie rejsu statkiem z Helu do Gdańska.